

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 150 V |
| Max Collector Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 170 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Gain Bandwidth Product | 100 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73682
Ext.Price$0.73682
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73682 | $0.73682 |
| 10 | $0.72112 | $7.21120 |
| 25 | $0.71407 | $17.85175 |
| 50 | $0.70708 | $35.35400 |
| 100 | $0.70017 | $70.01700 |
